♪♫ ♪
Ks. Grzegorz Poźniak
– Modlitwa do Patronów
Diecezji Opolskiej
Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej
A K T U A L N O Ś C I
X Międzynarodowy Festiwal Młodych Organistów
im. Śląskich Muzyków Kościelnych
Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu oraz Muzykologia Uniwersytetu Opolskiego zapraszają do udziału w X Międzynarodowym Festiwalu Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych. W tym roku naszemu dorocznemu celebrowaniu święta muzyki organowej patronować będzie pochodzący z Raciborza kompozytor – Arnold Mendelssohn (1855–1933). Wybrana kompozycja spośród jego utworów organowych znajdzie się w obowiązkowym punkcie programu każdego uczestnika kategorii A: literatura organowa. Przesłuchania konkursowe w tejże kategorii odbędą się w piątek, 30 maja 2025 r., w kościele Trójcy Świętej w Boguszycach na 19-głosowych organach firmy Spiegel. Tradycyjnie zapraszamy również do udziału w konkursowej kategorii B: akompaniament muzyczno-liturgiczny z elementami improwizacji, która będzie miała miejsce w czwartek, 29 maja 2025 r., w kościele NSPJ w Zagwiździu na 16-głosowych organach firmy Berschdorf. Gościem specjalnym tegorocznej edycji naszego festiwalu oraz przewodniczącym konkursowego jury będzie dr hab. Ireneusz Wyrwa – profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Poprowadzi on również Mistrzowski Kurs Interpretacji Literatury Organowej dla chętnych uczestników festiwalu, co będzie miało miejsce 29 maja 2025 r. w siedzibie Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu.
Formularz zgłoszeniowy .doc .pdf
Śląska Fermata 7
Fermata to inaczej zatrzymanie muzycznego czasu.
Fermata to także korona.
Bohaterem siódmej „Śląskiej Fermaty” jest Jan Ludwig. Wyjechał z Polski do Niemiec w 1980 r., ale Ślązakiem pozostał na zawsze w sercu, w domowej mowie i w każdym tchnieniu, w dynamice pamięci i zwiewności marzeń. Czym jest dla niego muzyka kościelna? „To jest całe moje życie; treść mojego życia od dzieciństwa do mojej śmierci…”
Rozmawia z nim Ewelina Szendzielorz z Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu.
Mamy głębokie przekonanie, że treści zawarte w niniejszej książce ogromnie wiele tłumaczą z powojennej historii śląskiej muzyki kościelnej.
Zapraszamy do zatrzymania się przy życiowej mądrości Jana Ludwiga.
Zapraszamy na ukoronowanie jego życiowego dorobku.
Kołnierzyk i czapeczka
Z okazji 30-lecia Radia Doxa na naszej wydawniczej półce pojawiła się nowa pozycja dla najmłodszych! Opowiadanie Kołnierzyk i czapeczka autorstwa Michała Alico zaprasza do radiowego eteru! Dlaczego w radiu praca bez mikrofonów i głośników byłaby niemożliwa? Co dzieje się w studiu radiowym, kiedy wychodzą z niego dziennikarze? Czy mikrofony i głośniki mówią? Co wyjątkowego wydarzyło się właśniej tej nocy? Jakie przygody przeżyły radiowe mikrofony? Na te i inne pytania odpowie lektura książeczki, która zaprasza do świata radia, dobrego słowa, muzyki i nowych przygód!
Podarek
Bohaterem kolejnego opowiadania dla dzieci autorstwa Michała Alico jest młody Mieczysław Karłowicz, przygotowujący się do wielkiej premiery swojego nowego dzieła. Książeczka przybliża kulisy dzieciństwa kompozytora, jego relacje z nauczycielem oraz perypetie związane z przygotowaniami do wyjątkowego koncertu. Kto towarzyszył dyrygentowi w tym niezapomnianym wydarzeniu, jaka muzyka wybrzmiała tego wieczoru i co kryje się pod tajemniczym tytułem opowiadania Podarek? Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź w toku wspaniałej lektury!
Organy Śląska Opolskiego – vol. 30
Najnowsza płyta z serii Organy Śląska Opolskiego to krążek szczególny. Wolumin ten jest bowiem 30 numerem wspomnianej kolekcji płytowej oraz ukazuje się w 15 rocznicę jej zainicjowania. Ponadto wydawnictwo to wiąże się z obchodzonym w roku jego powstania złotym jubileuszem działalności Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu, a co więcej – na 50-lecie placówki zostało właśnie zarejestrowane brzmienie 50. instrumentu w omawianej serii. Do nagrania niniejszej płyty zaproszony został Moisés Santiesteban Pupo – organista tytularny katedry w Hawanie na Kubie, którego muzyczna wrażliwość rodzi dźwięki wybrzmiewające na organach znajdujących się w sali koncertowej Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. Kubański artysta sięgnął do zasobów współczesnej muzyki organowej – repertuaru niewątpliwie wymagającego – zarówno sprawnego organisty, jak i wytrawnego odbiorcy. Utwory składające się na niniejszą płytę mają na celu ukazanie pełnej gamy brzmieniowej zarejestrowanego instrumentu oraz jego możliwości ekspresyjnych, a wśród nich znaleźć można kompozycje M. Sawy, P. Hindemitha, J. Piñery i A. Heillera.
Niespodzianka