Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej

A K T U A L N O Ś C I

Informacje o przetwarzaniu danych osobowych

 

  

 

 

 

 

 

  

X Międzynarodowy Festiwal Młodych Organistów

im. Śląskich Muzyków Kościelnych

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu oraz Muzykologia Uniwersytetu Opolskiego zapraszają do udziału w X Międzynarodowym Festiwalu Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych. W tym roku naszemu dorocznemu celebrowaniu święta muzyki organowej patronować będzie pochodzący z Raciborza kompozytor – Arnold Mendelssohn (1855–1933). Wybrana kompozycja spośród jego utworów organowych znajdzie się w obowiązkowym punkcie programu każdego uczestnika kategorii A: literatura organowa. Przesłuchania konkursowe w tejże kategorii odbędą się w piątek, 30 maja 2025 r., w kościele Trójcy Świętej w Boguszycach na 19-głosowych organach firmy Spiegel. Tradycyjnie zapraszamy również do udziału w konkursowej kategorii B: akompaniament muzyczno-liturgiczny z elementami improwizacji, która będzie miała miejsce w czwartek, 29 maja 2025 r., w kościele NSPJ w Zagwiździu na 16-głosowych organach firmy Berschdorf. Gościem specjalnym tegorocznej edycji naszego festiwalu oraz przewodniczącym konkursowego jury będzie dr hab. Ireneusz Wyrwa – profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Poprowadzi on również Mistrzowski Kurs Interpretacji Literatury Organowej dla chętnych uczestników festiwalu, co będzie miało miejsce 29 maja 2025 r. w siedzibie Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu. 

Regulamin

Formularz zgłoszeniowy .doc    .pdf

Nuty do pobrania 

 
 
Konkurs Literacki Muzyka jest piękna!
Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu ogłasza VIII Ogólnopolski Konkurs Literacki Muzyka jest piękna – bajka-opowiadanie dla dzieciCelem konkursu jest promocja wartościowej literacko i graficznie bajki-opowiadania dla dzieci (w wieku do 12 lat), która będzie pomocą edukacyjną w zakresie szeroko pojętego elementarza zasad muzyki. Swoje propozycje można nadsyłać do 28 lutego 2025 r. r. Szczegóły konkursu dostępne są w REGULAMINIE.

 

 

 

 

Śląska Fermata 7

Fermata to inaczej zatrzymanie muzycznego czasu.

Fermata to także korona.

Bohaterem siódmej „Śląskiej Fermaty” jest Jan Ludwig. Wyjechał z Polski do Niemiec w 1980 r., ale Ślązakiem pozostał na zawsze w sercu, w domowej mowie i w każdym tchnieniu, w dynamice pamięci i zwiewności marzeń. Czym jest dla niego muzyka kościelna? „To jest całe moje życie; treść mojego życia od dzieciństwa do mojej śmierci…”

 

Rozmawia z nim Ewelina Szendzielorz z Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu.

Mamy głębokie przekonanie, że treści zawarte w niniejszej książce ogromnie wiele tłumaczą z powojennej historii śląskiej muzyki kościelnej.

 

Zapraszamy do zatrzymania się przy życiowej mądrości Jana Ludwiga.

Zapraszamy na ukoronowanie jego życiowego dorobku.

 

 

 Kołnierzyk i czapeczka

Z okazji 30-lecia Radia Doxa na naszej wydawniczej półce pojawiła się nowa pozycja dla najmłodszych! Opowiadanie Kołnierzyk i czapeczka autorstwa Michała Alico zaprasza do radiowego eteru! Dlaczego w radiu praca bez mikrofonów i głośników byłaby niemożliwa? Co dzieje się w studiu radiowym, kiedy wychodzą z niego dziennikarze? Czy mikrofony i głośniki mówią? Co wyjątkowego wydarzyło się właśniej tej nocy? Jakie przygody przeżyły radiowe mikrofony? Na te i inne pytania odpowie lektura książeczki, która zaprasza do świata radia, dobrego słowa, muzyki i nowych przygód!

 

 

Podarek

Bohaterem kolejnego opowiadania dla dzieci autorstwa Michała Alico jest młody Mieczysław Karłowicz, przygotowujący się do wielkiej premiery swojego nowego dzieła. Książeczka przybliża kulisy dzieciństwa kompozytora, jego relacje z nauczycielem oraz perypetie związane z przygotowaniami do wyjątkowego koncertu. Kto towarzyszył dyrygentowi w tym niezapomnianym wydarzeniu, jaka muzyka wybrzmiała tego wieczoru i co kryje się pod tajemniczym tytułem opowiadania Podarek? Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź w toku wspaniałej lektury! 

 

 

Organy Śląska Opolskiego  vol. 30

Najnowsza płyta z serii Organy Śląska Opolskiego to krążek szczególny. Wolumin ten jest bowiem 30 numerem wspomnianej kolekcji płytowej oraz ukazuje się w 15 rocznicę jej zainicjowania. Ponadto wydawnictwo to wiąże się z obchodzonym w roku jego powstania złotym jubileuszem działalności Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu, a co więcej – na 50-lecie placówki zostało właśnie zarejestrowane brzmienie 50. instrumentu w omawianej serii. Do nagrania niniejszej płyty zaproszony został Moisés Santiesteban Pupo – organista tytularny katedry w Hawanie na Kubie, którego muzyczna wrażliwość rodzi dźwięki wybrzmiewające na organach znajdujących się w sali koncertowej Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. Kubański artysta sięgnął do zasobów współczesnej muzyki organowej – repertuaru niewątpliwie wymagającego – zarówno sprawnego organisty, jak i wytrawnego odbiorcy. Utwory składające się na niniejszą płytę mają na celu ukazanie pełnej gamy brzmieniowej zarejestrowanego instrumentu oraz jego możliwości ekspresyjnych, a wśród nich znaleźć można kompozycje M. Sawy, P. Hindemitha, J. Piñery i A. Heillera.

 

 

 Niespodzianka

 Zapraszamy do przeżycia kolejnej wspaniałej przygody w świecie muzyki razem z dobrze znanym naszym czytelnikom Panem Gabrysiem oraz jego młodszym sąsiadem, Dominikiem. Kolejna książeczka Michała Alico, pt. Niespodzianka, jest kontynuacją przygód zawartych w opowiadaniu Czarodziejska batuta. Tym razem główny bohater staje po drugiej stronie sceny, będąc nie słuchaczem, ale wykonawcą muzyki na scenie filharmonii. Na jakim wyjątkowym instrumencie zagrał Dominik? Jakie wspaniałe dzieło wybrzmiało tego wieczoru? Jaką NIESPODZIANKĘ przygotował dla swoich rodziców młody muzyk i co kryje się pod tajemniczym tytułem książeczki? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w toku pięknej lektury!